8

כוח המחלקה המיוחדת

The Special Force

האזינו להקלטה

Play Record

פעולת המחלקה המיוחדת של גדוד 12

שמות הלוחמים שהיו בזחל"ם המחלקה המיוחדת, שביצע את האיגוף מצפון היו: אברהם ברוך צוקרמן, יוסי ברוך ואמנון שוקרון זכרם לברכה; סגן משנה עזרא סלע, סגן יוסי פרידמן, מרקי אשרף, זאב באום, משה אזוט, שאול סולימן, יוני זנדני, ישראל גדליה ויעקב סובול.

קטע זה בסיפור הגבורה של קרב תל פאחר מוקדש למחלקה המיוחדת של גדוד 12.

תפקידם של לוחמי המחלקה המיוחדת היה פריצת גדרות, פירוק מכשולים ומוקשים, ועבודות הנדסה קלות.

בתנועת כוחות הגדוד לתל פאחר, היו חבלני המחלקה בזחל"ם המפקד, סגן משנה עזרא סלע. כוח נוסף מהמחלקה שמנה שישה חבלנים בפיקודו של סמל חיים שלמברג, צורף לזחל"ם של פלוגת השריון, כשתפקידו לפרוץ דרכים ומכשולים שונים בפני הטנקים, במידת הצורך.

זחל"ם זה נמצא עם שיירת גדוד 12 על דרך ההטיה, כ-800 מטר מדרום לתל פאחר, הוא נפגע מפגז של טנק סורי. שלושה מאנשי השריון נהרגו, החבלן משה דרימר נפצע קשה והיתר קפצו החוצה.

רב"ט ישראל הוברמן שקפץ מהזחל"ם חזר אליו מיד למשמע צעקותיו של חברו דרימר, שעל אף פציעתו המשיך לירות במקלע מתוך כוונה לחפות על חבריו. תוך כדי ניסיונו של הוברמן לחלץ את דרימר, החל הזחל"ם לעלות באש ותוך זמן קצר התפוצץ. 

דרימר נהרג והוברמן נדלק, הפך ללפיד והחל לרוץ. היה זה שמיל גולן, סמ"פ א' שרדף אחריו, שם לו רגל, הפיל אותו על הארץ, גילגל אותו וכיבה את האש. הוברמן נכווה קשות בכל חלקי גופו. 

על גבורתו ועל אומץ ליבו הוענק לדרימר עיטור הגבורה. הוברמן קיבל את עיטור העוז על אומץ לב ואחוות לוחמים תוך סיכון אישי. יהי זכרם של חללי הזחל"ם - ברוך.

בזחל"ם גם היו סמל המחלקה חיים שלמברג, אבי דוניץ, בן שמעון ולוחם נוסף.

בעקבות השינוי בתנועת הגדוד – לתקיפת המוצב חזיתית מכיוון מערב, הגיעו הטנקים ולוחמי גדוד 12 אל מורדותיו המערביים של תל פאחר, מתחת ליעד. תחת אש עזה התארגנו לאיגוף היעד מכיוון צפון.

זחל"ם המחלקה המיוחדת בפיקודו של המ"מ, סגן משנה עזרא סלע, עם קצין המבצעים של הגדוד סגן יוסי פרידמן, היה הראשון שביצע את האיגוף. 

נהג הזחל"ם אמנון שוקרון נהרג מתחת לתל, ואת מקומו תפס פרידמן. הזחל"ם עלה על דרך הנפט והגיע לתל פאחר מכיוון צפון. הוא נכנס במהירות לחלק הדרומי של היעד והלוחמים קפצו ממנו לתעלה, שבה כבר היו לוחמי פלוגה א' בפיקודו של המ"פ ורדי.

בחלק האחרון של הנסיעה נהרג אברהם ברוך צוקרמן, שירה מתוך הזחלם במקלע, כשהוא עומד חשוף. עם ההגעה אל היעד נהרג יוסי ברוך מפגיעת פצצה בזחל"ם. לוחמי המחלקה המיוחדת המשיכו להילחם עד לסיום כיבושו של תל פאחר.

אברהם ברוך צוקרמן זכרו לברכה ועזרא סלע זכו בעיטורי המופת על לחימתם.

הנופלים

מקבלי צל"שים

רב"ט ברוך צוקרמן ז"ל

עיטור המופת

סגן עזרא סלע זכריה

עיטור המופת