11

כוח סולוביץ

Solovitz�s Force

האזינו להקלטה

Play Record

לוחמי פלוגה ב'

סגן אברהם (סולו) סולוביץ ז״ל

בן 20 בנופלו

על לחימתו בתל פאחר זכה סולוביץ בעיטור המופת. יהי זכרם של חללי פלוגה ב' - ברוך.

קטע זה בסיפור הגבורה של קרב תל פאחר מוקדש ללוחמי פלוגה ב' בפיקודו של סגן אברהם סולוביץ, שנלחמו ונפגעו בלחימה על החלק הצפוני.

משימתה של פלוגה ב' מגדוד 12 תוכננה להתבצע בשלב השני של הקרב. 

התכנון היה כך: אחרי שפלוגות א' ו-ג' יסיימו לכבוש את שני חלקי המוצב, הדרומי והצפוני, תנוע פלוגה ב' מערבה ותכבוש את מוצב בורג' בביל, הנמצא כקילומטר ממערב לתל פאחר. 

מלבד זאת, קיבל המ"פ שלה, סגן שלמה סגל, תפקיד מרכזי – ניווט גדוד 12 והובלתו לתל פאחר. 

לאחר שהדרך המתכוננת לאיגוף המוצב, ולהגעה אליו ממזרח, לא נמצאה, המשיך הגדוד על דרך ההטיה ותקף את תל פאחר חזיתית ממערב.

במורדות המערביים שמתחת לתל, ספג גדוד 12 אש כבדה שממנה נפגע ונהרג המ"פ שלמה סגל.

את הפיקוד תפס סגנו, סגן אברהם סולוביץ. ארבעת זחל"מי הפלוגה נעו בשלב זה לכיבוש מוצב בורג' בביל, כדי למנוע ירי מכיוונו כלפי כוחות גדוד 12. המוצב נכבש תוך דקות ללא קרב, והתברר שהיה נטוש.

סולוביץ ואנשיו חזרו לכיוון תל פאחר, יצאו מהזחלמים והמתינו לבאות. שני זחלמים של הפלוגה נלקחו בינתיים לטובת פינוי פצועים. כעבור שעה קלה גם היו לוחמי פלוגה ב' שותפים לאיגוף המוצב הסורי מצפון, כפי שהתבצע באותו זמן בפיקודם של סגני מפקדי פלוגות א' ו-ג'. זחל"ם בפיקודו של הסמ"פ סולוביץ וזחל"ם נוסף בפיקודו של המ"מ משה פלאווס החלו בתנועה. הזחל"ם של פלאווס ספג מיד פצצת תול"ר, שממנה נפצעו המ"מ פלאווס והלוחם שאול ארבלי. הזחלם עצר ולא המשיך. הזחל"ם של סולוביץ המשיך אל התל.

סולוביץ התחבר לדרך הנפט והגיע לכניסה הצפונית של תל פאחר, סמוך לשעה חמש וחצי אחר הצהריים. כאן פגש במפקד סיירת גולני רובקה אליעז, שהורה לו להיכנס עם לוחמיו לתעלות החלק הצפוני. סולוביץ הותיר מספר לוחמים בחיפוי, והוביל את ההתקפה בתעלה המרכזית תוך ירי והשלכת רימוני-יד. 

סמוך למבנה שלפניכם, ביעד הצפוני, נקלע כוח סולוביץ לקרב מול חייל סורי שארב לו מאחור וירה באנשי הכוח בזה אחר זה. 

סגן אברהם סולוביץ וארבעה מחיילי הכוח שהיו איתו נהרגו במקום. 

שמותיהם: יגאל כהנא, יוסי לֶֶייבו, שלמה דויד-זאדה וששון קרקוקלי. ששון היה מסגל פלוגת בסיס האימונים של גולני, שהצטרף ללחימה של פלוגה ב.

שני חיילים אחרים מכוח סולוביץ שהיו ברתק, נכנסו בהמשך לאחת התעלות ונורו גם הם. משה נחמיאס נהרג וחברו אפי עמדי נפצע קשה, אבל הצליח לזרוק רימון לכיוון הסורי שירה בו ולהרוג אותו. נחמיאס היה החלל השישי בלחימה של פלוגה ב'. 

שני לוחמים נוספים, רב"ט צביקה אייזנברג וסגן יאיר ישי, קצין נספח שהצטרף לגדוד 12, חיפו על תנועת הכוח במהלך הקרב, ובהמשך הצטרפו לסגן מפקד החטיבה בסריקה אחרונה של התעלות, שלאחריה הוכרז "תל פאחר בידינו", והסתיים הקרב.

הנופלים

מקבלי צל"שים

סגן אברהם (סולו) סולוביץ ז"ל

עיטור המופת