2

כוח ורדי

Vardi's Force

האזינו להקלטה

Play Record

כיבוש החלק הדרומי על-ידי לוחמי פלוגה א' בפיקוד המ"פ אהרון ורדי

מ״פ אהרון ורדי

מפקדי ולוחמי כוח זה שכבשו את החלק הדרומי היו – דב רוזנבלום, דוד שירזי ומיכאל סייג זכרם לברכה, המ"פ אהרון ורדי, המ"מ שמואל מוראד, שמואל בן חמו, יעקב גרשפלד, עמרם שטרית, ז'אק סאלם, יעקב נחום, שייקה כהן, נעים דוינו ויוסף סרי.

קטע זה בסיפור הגבורה של קרב תל פאחר מוקדש לפלוגה א' מגדוד 12.

הפלוגה בפיקודו של סגן אהרון ורדי נעה צפונה על תוואי ההטיה בעקבות הטנקים, והגיעה אל מתחת למוצב. השעה היתה סמוך לשלוש אחר הצהריים. המג"ד, סא"ל משה "מוסה" קליין, שהחליט קודם לכן לתקוף את התל מהחזית, ולא מהעורף, כפי שתוכנן, שלח הוראה לפלוגה א להסתער ממערב למזרח.

ורדי הציע לקצין הנספח סרן אלכס קרינסקי לחלק ביניהם את הלוחמים שהגיעו, כ-25 במספר, ואת היעדים. קרינסקי ולוחמי פלוגה א' שהוקצו לו נעו לכיוון החלק הצפוני, ורדי ואנשיו, ובהם המ"מ שמואל מוראד, עלו אל החלק הדרומי – שהיה משימתם המקורית.

כשהתקרבו לגדרות, הורה המ"פ לעמרם שטרית לירות ררנ"ט אל הבונקר שנגלה לעיניהם.

 

לאחר שהפצצה פגעה, נערך הכוח לפרוץ לתוך שטח המוצב. התברר שהבונגלור - מטען צינור לפיצוץ גדרות ומוקשים, נשאר בזחל"ם מאחור. סמל דב רוזנבלום ניסה לחתוך את הגדר. העניין התארך, ואי אפשר היה לחכות יותר מדי.

שני לוחמים דוד שירזי ויעקב חודרה [Hudera] התנדבו לשכב על הגדרות, כדי שחבריהם יוכלו לעבור מעליהם ולדלג לשטח המוצב.

 

היה זה רגע מכונן שהפך בחברה הישראלית לביטוי של רעות אמיצה – "לשכב על הגדר בשביל החברים".

הלחימה בשטח תל פאחר הדרומי החלה. הם התקדמו במעלה היעד מזרחה תוך ירי והשלכת רימונים בתעלות ובבונקרים.

הם פגעו בחיילים סורים שבהם נתקלו, והמשיכו בתנועה אל פסגת המוצב. המ"פ הורה לכבוש סככה שהיתה בחלק המזרחי. המ"מ מוראד שהיה פצוע בידיו מרסיסים ולא יכול היה לתפעל את נשקו, התעקש לפקד על המשימה עם לוחמיו. תוך כדי הסתערות נפתחה לעברם אש חזקה מהחלק הצפוני.

מהאש נהרג סמל דב רוזנבלום. ארבעה נפצעו ותפסו מחסות. בתעלה המרכזית נותר ורדי עם מספר קטן של לוחמים שלא נפגעו עד לשלב הזה. התפתח דו-קרב מול הצד הצפוני של התל. האש כבדה, והתעלה רדודה.

במהלך חילופי הירי נהרג דוד שירזי ואחרים נפצעו. על נכונותו של שירזי לשכב על הגדר ועל לחימתו, הוענק לו אחרי המלחמה עיטור הגבורה.

השעות חלפו, השורות התדלדלו. גם התחמושת והמים. הם ציפו לתגבורת, וזו הופיעה לפתע: היו אלה לוחמי המחלקה המיוחדת, שהגיעו בזחל"ם, וקפצו אל התעלה של ורדי.

בשעה חמש אחר הצהריים נוצר קשר בין ורדי לבין מפקד החטיבה, אלוף-משנה יונה אפרת. הגעתם של לוחמי סיירת גולני לכניסה של החלק הצפוני, חייבה תיאום בין הכוחות, שירו זיקוקים כדי לזהות זה את זה. 

מרקי מהמחלקה המיוחדת פתח טרנזיסטור. הקריין בישר כי נשיא מצרים נאצר התפטר בעקבות התבוסה במלחמה. ללוחמים המותשים בתעלה בחלק הדרומי, היה זה רגע של שמחה בהמולת הקרב. 

זמן קצר לאחר מכן הוכרז על כיבושו של המוצב וסיום הקרב. 

לעיטור המופת זכו המ"מ מוראד, על נסיונו לחלץ תחת אש את סמל המחלקה דוב רוזנבלום שנהרג, והמ"כ יעקב גרשפלד על לחימתו ועל הטיפול בפצועים.

הנופלים

מקבלי צל"שים

טוראי דוד שירזי ז"ל

עיטור הגבורה

סג"מ שמואל מוראד

עיטור המופת

רב"ט יעקב גרשפלד

עיטור המופת