15

הסיוע הארטילרי

The Artillery Support

האזינו להקלטה

Play Record

הסיוע הארטילרי בקרב החטיבתי

גדוד 334 איבד עשרה מלוחמיו במהלך מלחמת ששת הימים. שמותיהם: טוראי ראשון וילהלם ברקוביץ', טוראי משה חנוכה, רב טוראי יוסף שבתאי, רב טוראי יעקב לוי, טוראי ראשון ניסים זעירא, טוראי דוד נחום, טוראי עצמון מיטלמן, רב טוראי דודי הנדלר, טוראי משה פסקל [Paskal] וטוראי דניאל חמו. יהי זכרם ברוך.

קטע זה בסיפור הגבורה של קרב תל פאחר מוקדש ללוחמי גדוד המרגמות 120 מילימטר של חטיבת גולני – גדוד שלוש-שלוש-ארבע.

הם לא הסתערו על מוצבי הסורים ולא נלחמו בתעלות פנים אל פנים. אולם, למרגמות ולתותחים היה חלק בניצחון של חטיבת גולני במלחמת ששת הימים בכיבוש מוצבי הסורים, בעיקר בתל עזזיאת ובתל פאחר.

מתחילתה של מלחמת ששת הימים ירו לוחמי הארטילריה אלפי פצצות אל מוצבי הסורים ברמת הגולן. לשיאם הגיעו בתשעה ביוני 1967, לקראת תחילת ההסתערות של לוחמי חטיבת גולני על הרמה הסורית. 

ההפגזה של גדוד 334 בפיקודם של סגן אלוף אלי עשת וסגנו רב סרן אברהם בר דוד, העסיק באש את מוצבי הסורים, ובהם תל פאחר, נוסף על הירי גדוד תותחנים 828, גדוד מרגמות כבדות 335, ומחלקת מרגמות 81 מ"מ מהפלוגה המסייעת בגדוד 12, בפיקודו של סגן יעקב שחר.

שני קצינים מגדוד 334 השתתפו באופן פעיל בקרב תל פאחר. הראשון הוא סגן משה הראל, שהיה קצין הארטילריה של גדוד 12. הראל הפסיק את אש הסיוע של הגדוד עם תחילתו של הקרב. במהלכו עלה הראל עם מפקד גדוד 12 סגן אלוף משה מוסה קליין אל פסגת המוצב, שם נהרג המג"ד. הראל היה זה שדיווח למיפקדת החטיבה על נפילתו של קליין.

שותף נוסף לקרב היה סרן גדעון עציון, שהיה קצין הארטילריה של גדוד 13, והגיע לתל פאחר עם סגן מפקד חטיבת גולני סגן אלוף משה גת, לתפוס פיקוד ולסיים את כיבוש המוצב. 

עציון עם קשריו אבי מילר וצבי גורן, היה שותף ללחימה האחרונה בתעלות החלק הצפוני. זמן קצר לאחר מכן הוכרז על סיום הקרב ועל כיבוש המוצב.

מג"ד 334 אלי עשת היה חלק מחפ"ק החטיבה בזמן הקרבות של כיבוש תל פאחר ותל עזזיאת, ופיקד על ניהול האש. הגדוד זכה לשבחים על הסיוע שהעניק לכוחות חטיבת גולני.

הנופלים

No items found.

מקבלי צל"שים

No items found.