1

תל פאחר – ברוכים הבאים

General background and the Battle of Tel Faher

האזינו להקלטה

Play Record

קרב תל פאחר ומלחמת ששת הימים

אנדרטאות לזכרם

ברוכים הבאים למוצב תל פאחר, אתר ההנצחה והמורשת של חטיבת גולני במלחמת ששת הימים.

כאן, במוצב הסורי לשעבר, התחולל אחד הקרבות הקשים וההרואים בהיסטוריה של צה"ל. 

בשנים שקדמו לקרב, ניהל צה"ל מלחמת התשה מול הסורים על מקורות מי נהר הירדן, השטחים המפורזים והדייג בכינרת. מאיזור זה הפגיזו הסורים פעמים רבות את יישובי הגליל העליון ועמק החולה.

הקרב לכיבוש רמת הגולן במלחמת ששת הימים החל בתשעה ביוני 1967. צה"ל תקף את הסורים במספר מקומות, כאשר על חטיבת גולני הוטל לכבוש את מוצבי תל פאחר, תל עזזיאת, בחריאת [Bahariat], בורג' בביל [Bavil], וחירבת סוודה [Sweda], שהיו פרוסים בחלק הצפון-מערבי של הגבול.

את הקרב על תל פאחר הוביל גדוד 12, בסיוע פלוגת טנקים, סיירת גולני, בא"ח גולני וארטילריה. המג"ד משה "מוסה" קליין נאלץ לשנות את תוכנית הקרב מיד עם תחילתו. ההתקפה בוצעה מהחזית, המג"ד ומספר קצינים בכירים נהרגו, ואת המשך הלחימה לקחו על עצמם מפקדים זוטרים. בתום שלוש שעות וחצי של לחימה, עם מעשי גבורה ותושיה של החיילים, הוכרע המוצב הסורי.

בקרב שהתחולל כאן בתעלות, בבונקרים, ובדרכים הסמוכות למוצב, נהרגו 34 לוחמים ועשרות נפצעו. 

קרב הגבורה בתל פאחר הוא המעוטר ביותר באותות הצטיינות בכל מלחמות ישראל – עשרים צל"שים.

במסדר הניצחון של גולני שיבח מפקד החטיבה, אלוף משנה יונה אפרת, את נחישות הלוחמים: "ידעתי, האמנתי ובטחתי בנכונות ובכושר של כל אחד מכם. עשינו מלאכה לתפארת ואנו רשאים להתגאות על כך. אין מלחמה ללא קורבנות. כולם שנפלו היו לנו לחברים ואחים לנשק, כולם נתנו הכל עבור הניצחון" 

בסיורכם בשבילים ובתעלות, תוכלו להבין את עוצמתו של המוצב והשליטה הטופוגרפית שלו על יישובי העמק הפורחים. יישובים שהיו פעם הנוף של חיילי הצבא הסורי שישב כאן, והיו מטרה להפגזותיו. 

הקשיבו לסיפור הקרב, לאירועים, לקולות, ותתרשמו מההקרבה והאומץ של בחורים צעירים למלא בכל מאודם את המשימה שהוטלה עליהם.

ואתם המבקרים באתר זה זיכרו – גיבורים לחמו כאן, גיבורים נפלו כאן.

הנופלים

No items found.

מקבלי צל"שים

No items found.