9

כוח הסמ"פים

The Force of the Deputy Company Commanders

האזינו להקלטה

Play Record

התארגנות הסמ"פים ותקיפת המוצב באיגוף מצפון

רשימה ארוכה - ולא את כולם איתרנו, של בחורים אמיצים, שעשו הכל להשלמת המשימה – כיבושו של המוצב הסורי המבוצר והמתועל – תל פאחר.

קטע זה בסיפור הגבורה של קרב תל פאחר, מוקדש ללוחמי פלוגות א', ב' ו-ג' מגדוד 12 שהגיעו ללחימה על תל פאחר באיגוף מצפון על זחלמים, בפיקודם של סגני מפקדי הפלוגות.

בתנועה של גדוד 12 אל תל פאחר היו שלושת סגני מפקדי הפלוגות במאסף של כוחותינו. ככה זה בקרב: המ"פ בראש, הסגן שלו בסוף. מזרז את המתקשים, דואג שכולם יהיו בדבוקה אחת, וסוגר את הקצוות.

כאלה היו סגן שמואל גולדברג גולן מפלוגה א' הידוע בכינויו שמיל; סגן אברהם סולוביץ מפלוגה ב הידוע בכינויו סולו; וסגן מרדכי שוורץ מפלוגה ג הידוע בכינויו שוורצי.

לאחר שמג"ד 12 ושני מ"פים נהרגו, והסמג"ד נפצע, הפכו הסמ"פים ביחד עם קצין המבצעים סגן יוסי פרידמן לקצינים הבכירים שקיבלו את ההחלטות החשובות. הם אלה שאירגנו את החיילים באיזור גיא ההריגה, שמתחת למוצב, שם האש הסורית לא ידעה רחמים.

מאש זו נהרגו אנשי גדוד 12 סגן שלמה סגל, מ"פ ב', וטוראי יוסי גבריאל.

סולוביץ נשלח על-ידי הקמב"ץ פרידמן לכבוש את מוצב בורג' בביל שממערב לתל פאחר, כדי למנוע ירי מכיוונו. שמיל ושוורצי הגיעו בינתיים לסגן מפקד הגדוד רב סרן זוהר נוי, שנפצע בצווארו. נוי פקד עליהם להגיע לתל באיגוף מצפון.

עמדת מקלע סורית מכיוון צפון ריתקה את לוחמי גולני. 

שמיל ופרידמן עלו על זחלם, נעו לכיוון העמדה ובתום קרב קצר שיתקו אותה. לאחר מכן חזרו ואירגנו ארבעה זחל"מים, העלו עליהם לוחמים ונעו צפונה.

שמיל פיקד על הזחלם הראשון, בזחל"ם שאחריו היה שוורצי, על הזחלם השלישי פיקד המ"מ מאיר ברק מפלוגה ג' ועל הרביעי המ"מ אורי גרונר מפלוגה ב'.

יותר מ-40 לוחמים נעו בזחלמים, כדי להכריע את מוצב תל פאחר. כשהתקרבו, החלו לדפוק על הדפנות קליעים מנשק קל שנורו אליהם. מאש זו נהרג אלי הרטמן מפלוגה ב' ונפצע קשה מאוד המ"מ גדי שרלין מפלוגה א'.

סמוך לשעה חמש אחר הצהריים, נכנסו הזחל"מים במהירות לשטח המוצב הדרומי. הם הגיעו סמוך לסככת המינהלה, קפצו מהזחלים ומיהרו לתעלה הדרומית ההיקפית. הם הרגו מספר סורים שבהם נתקלו בתעלה. אש נורתה אליהם ממבנה בחלק הצפוני ואילצה אותם להוריד את הראשים.

סגן שמיל שניסה לזהות את מקור האש, נפגע מכדור בכתפו. על אף זאת, המשיך לנהל את העניינים. הוא פקד לירות בבזוקה לעבר המבנה שממנו נורה עיקר האש. אליהו ג'מיל ודוד מזרחי מפלוגה ג' רצו תחת מטר קליעים לזחלמים, והביאו את הזבילים שנשכחו. סמל יהושע ישי ירה פעמיים אל המבנה ושיתק את היורים בו.

פצצות מרגמה שנורו אל החלק הדרומי פצעו מספר לוחמים. אפרים יצחקיאן מפלוגה ב' שרץ לעבר אחד הפצועים כדי לטפל בו, נפגע ונהרג. המ"מ חנניה בולחובר מפלוגה ג' נפצע בכתף מכדור. המקלען יוסי מיכאלי נפצע קשה בחזהו. אורי קובאץ' מפלוגה ג' נפצע מרסיס בלחי. והיו פצועים נוספים.

הופעתם של יותר מ-40 לוחמים שהיו בכוח הסמ"פים הביאה לכיבושו הסופי של החלק הדרומי, לאחר שקודם לכן נתפס רוב היעד על-ידי שני כוחות בפיקודם של מ"פ א' אהרון ורדי ומפקד המחלקה המיוחדת עזרא סלע. 

בשעה 18:22 נשמע ברשת החטיבתית הבשורה מפי סגן מפקד החטיבה סא"ל משה גת:

האיגוף שביצעו הזחל"מים בפיקוד הסמ"פים ביסס את לוחמי גדוד 12 בחלק הדרומי וסייע בהכרעת הסורים שבחלק הצפוני.

שני לוחמים בכוח זה נהרגו: רב"ט אלי הרטמן וטוראי אפרים יצחקיאן. יהי זכרם ברוך.

יצחקיאן זכה לעיטור העוז על אומץ ליבו בקרב. עיטורי מופת על לחימתם קיבלו שמיל גולן, יהושע ישי, אליהו ג'מיל ודוד מזרחי. 

שמות החיילים שהגיעו באיגוף מצפון ונלחמו בחלק הדרומי של תל פאחר: אלי הרטמן ואפרים יצחקיאן זכרונם לברכה; הסמ"פים שמיל גולן ומרדכי שוורץ, המ"מים גדי שרלין, חנניה בולחובר, מאיר ברק, אורי גרונר ושלמה ברגר; והלוחמים יוסי מיכאלי, אהוד מיימוני, שריה קב, שלמה דלוי, לורנס לנגספלדר], יצחק שקרוקה, אליהו אליהו, יהושע ישי, שלמה וקנין, יגאל צינדר, עמיחי לוי, דניס כדורי, בני רווח, דוד מוסקוביץ', משה גילת, אורי קובאץ', הדר דור-און, שמוליק טל, גיורא בורוכוב, רפי אלקריף, יוסי אלזם, מאיר אבוטבול, אלי רפופורט, אלי ג'מיל, חזי זילברמן, אלי אסיסקוביץ', תדי רוטנברג, ארמונד בן אבו, דוד מזרחי, יעקב כהן, יעקב וייס, יעקב כהן-שלום, שלמה כהן, שלמה בן בסט.

הנופלים

מקבלי צל"שים

טוראי אפרים יצחקיאן ז"ל

עיטור העוז

סמל יהושע ישי

עיטור המופת

טוראי אליהו ג'מיל

עיטור המופת

טוראי דוד מזרחי

עיטור המופת

סגן שמואל גולן גולדברג

עיטור המופת