12

כוח הסיירת

The Commando Unit

האזינו להקלטה

Play Record

לחימת הסיירת בפיקוד המ"פ ראובן אליעז

סרן ראובן אליעז ז״ל

לוחמי הסיירת שהשתתפו בקרב היו - אברהם רימון ויעל ירון זכרם לברכה; המפקד סרן רובקה אליעז, סרן דוד כהן, שהיה מפקד הסיירת לפני רובקה, המ"מים יוני לוי, יאיר פייניק ואורי לביא, והלוחמים ברוך ברנדס, מוקי פלג, שוקי קובץ, צביקה פרגמין, משה וייסהוט, איציק בן דור, ישראל גרשוני, אבי לוי, משה פטלוק, עמיק הכהן, אליעזר שידלצקי, מודי יהודאי, אורי רבינוביץ' ופיני גרוסמן.

קטע זה בסיפור הגבורה של קרב תל פאחר מוקדש ללוחמי סיירת גולני, שהגיעו לתל פאחר מכיוון דרום ונלחמו בחלק הצפוני של המוצב הסורי.

פלוגת סיירת גולני לא היתה מתוכננת להשתתף בכיבוש תל פאחר. היא יועדה להיות כוח עתודה לקרבות החטיבה, ולהיות מופעלת על פי המצב. 

מי שהביא להצטרפותה לקרב היה מפקד הפלוגה סרן ראובן אליעז, הידוע בכינויו רובקה. 

רובקה ששמע על הסתבכות הקרב, עלה ברשת הקשר החטיבתית והודיע כי מצא זחל"מים עם תותחים שהיו שייכים לחטיבה 8, והציע את עזרתו. המח"ט אישר לו לנוע לתל פאחר עם לוחמיו ולהגיע אל היעד בדרך הנפט מכיוון דרום. רובקה שאירגן את אנשיו עוד קודם לכן, יצא איתם לדרך.

הסיירת נעה מגבעת האם מזרחה בעקבות הג'יפ של המפקד. חלק מהכוח עצר בדרך ליד מוצב נעמוש, על דרך המוצבים הסורית, כשניים וחצי קילומטרים מדרום לתל פאחר. המוצב נכבש קודם לכן על-ידי חטיבה 8, אבל הסתתרו בו מספר חיילים סורים שפתחו באש לעבר כוחות צה"ל. 

כוח של לוחמי הסיירת בפיקודו של סמל אברהם רימון נכנס לתעלות המוצב והרג את הסורים שנותרו בו.

זחל"מי הסיירת עלו על דרך הנפט ונעו צפונה אל תל פאחר. סמוך ליעד סטה רובקה מהדרך ונכנס למבואות הכפר עין פית. על הכוח נורתה אש נ"ט שממנה נפגע אחד הזחלמים - ללא נפגעים בנפש. 

מפקד חטיבת גולני אלוף משנה יונה אפרת, היה בקשר רציף עם רובקה כדי לוודא שהוא מגיע מדרום.

בשעה חמש ועשרים הגיעה פלוגת הסיור אל הכניסה לחלק הצפוני, לאחר פעולות תיאום עם ורדי, מ"פ א' מגדוד 12, שהיה עם לוחמיו בחלק הדרומי. רובקה ניסה להבין מה נעשה בתעלות המוצב. סמוך אליו נעמד רב סרן צבי פז, גולדה, סגן מפקד בסיס האימונים החטיבתי, שהגיע אף הוא למוצב, אבל מיד נהרג מפגיעת כדור.

זחל"ם ובו לוחמים הופיע לפתע מכיוון צפון. היה זה כוח בפיקודו של אברהם סולוביץ סגן מפקד פלוגה ב' בגדוד 12 שהגיע באיגוף. רובקה הורה לו להיכנס אל היעד הצפוני ללחימה. 

בהמשך הגיע למקום סגן מפקד החטיבה, סגן אלוף משה גת, שהורה לרובקה להיכנס עם אנשיו ללחימה בחלק הצפוני ולסיים את כיבוש היעד. 

הכוח נכנס לתעלה הצפונית ונע אל לב המוצב, תוך ירי והשלכת רימונים.

בשלב מסוים דילג רובקה לתעלה אחרת. עם קפיצתו אליה נתקל פנים אל פנים בחייל סורי. רובקה סחט מיד את הדק העוזי, אבל בדיוק נגמרו הכדורים במחסנית. השניים הסתערו מיד זה על זה והחלו להיאבק בידיים. רובקה חבט בסורי וזה הלם באקדחו במצחו של רובקה. מוקי פלג, לוחם הסיירת, שדילג בתוך שניות בעקבות מפקדו, קפץ היישר אל הסורי והפיל אותו. לוחם נוסף, שוקי קובץ, שהגיע אחריו ירה בסורי והרג אותו.

היה זה אחד הרגעים הזכורים בקרב תל פאחר כולו, שביטאו את הלחימה בטווחים קצרים ביותר.

פלוגת הסיירת יצאה בשן ועין, לאחר שאיבדה כאן שניים מלוחמיה – סמל אברהם רימון וטוראי ראשון יעל ירון זכרם לברכה. 

אחדים מלוחמי הסיירת המשיכו לסרוק את התעלות ואת הבונקרים, ופינו פצועים מגדוד 12. 

שלושה מאנשי הסיירת זכו לצל"שים על לחימתם בתל פאחר – אברהם רימון זכרונו לברכה, רובקה אליעז וברוך ברנדס.

הנופלים

מקבלי צל"שים

סמל אברהם רימון ז"ל

עיטור המופת

סרן ראובן אליעז ז״ל

עיטור המופת

רב"ט ברוך ברנדס

עיטור המופת